<? echo meta(3); ?>
Banery (left)
LGD Zielony Pierścień

Marka Lokalna Zielony Pierścień

LGD Zielony Pierścień

Kemping "Zielona Dolina" w Kośminie

LGD Zielony Pierścień

Kraina Rowerowa

LGD Zielony Pierścień

Fundacja "Przyroda Tradycja Ludzie"

LGD Zielony Pierścień

Ekomuzeum Lubelszczyzny "Żywa Tradycja"

LGD Zielony Pierścień

Szlaki Ornitologiczne

LGD Zielony Pierścień

Stowarzyszenie Greenways Polska

LGD Zielony Pierścień

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna

5. Maraton kajakowy na Wieprzu: jest nowy rekord!!!

 

Nowy rekord w piątej już edycji Maratonu kajakowego na rzece Wieprz ustanowił Piotr Rosada z Białogardu (województwo zachodniopomorskie). Dystans 104 km z Lubartowa do Kośmina pokonał kajakiem w 7 godzin 55 minut i 14 sekund. I pobił dotychczasowy rekord, który sam ustanowił w 2020 r., z czasem 7 godz. 59 min. i 25 s.

 

W tym roku 24 czerwca odbyła się już piąta edycja maratonu kajakowego na rzece Wieprz. Zgłoszeni kajakarze mogli wybrać jeden z trzech możliwych dystansów:

- ultramaraton na 104 km z Lubartowa do Kośmina;

- maraton na 43 km z Jeziorzan do Kośmina;

- lub półmaraton (familijny) na 21 km z Baranowa do Kośmina.

 

W imprezie wzięło udział 40 krajowych kajakarzy z 9 województw (lubelskiego, lubuskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i podlaskiego). Najmłodszy z nich liczył 5 lat (Filip Majchrzak z Dęblina), a najstarszy 76 lat (Józef Tworek z Lublina). Obaj uczestniczyli w półmaratonie na 21 km.

 

Jak co roku najwięcej emocji wywołuje najdłuższy dystans – na 104 km. W tej edycji znalazło się 11 osad, które popłynęły w ultramaratonie, w tym jedna pani w kajaku jednoosobowym (Agnieszka Uklańska z Warszawy) i jedna pani (Agata Bedynek-Chodoła z Puław) w mikście w kajaku dwuosobowym. Jeden zawodnik najdłuższego dystansu nie ukończył.

 

Rywalizacja była bardzo zacięta. O zwycięstwo do ostatniego momentu walczyło ze sobą dwóch zawodników: Piotr Rosada (53 lata) i Edmund Garczewski (63 lata, były mistrz świata w kajakarstwie klasycznym w kategorii masters). Na punktach kontrolnych pomiaru czasu, które znajdowały się na 38,7 km i na 59,7 km, nieco lepsze wyniki miał E. Garczewski. Im bliżej było do mety tym bardziej walka była wyrównana. Ostatecznie Piotr Rosada pokonał Edmunda Garczewskiego o 20 cm … czyli o 1 sekundę. Trzecia na mecie zameldowała się podwójna osada z Puław (małżeństwo Agata Bedynek-Chodoła, 42 lata i Paweł Chodoła, 47 lat) z czasem 8 godzin, 16 minut i 5 sekund.

 

Wyniki zawodników z tego dystansu są zaliczane do klasyfikacji CANOA CUP. Przypomnijmy, że CANOA CUP (www.canoa.com.pl) to cykl maratonów kajakowych na różnych dystansach, nie krótszych jednak jak 42,195 km i na różnych akwenach o zróżnicowanej skali trudności. Celem ich przeprowadzenia jest propagowanie aktywnej formy kajakarstwa w połączeniu ze zdrowym trybem życia oraz wyłonienie z grupy uczestników najszybszego i najbardziej wszechstronnego kajakarza nizinnego. Maratony z cyklu CANOA CUP dedykowane są wszystkim miłośnikom kajakarstwa, udział w nim mogą brać sportowcy, amatorzy jak również typowi turyści.

 

W zawodach na krótszym dystansie (43 km) z Jeziorzan do Kośmina zwycięzcą został  Artur Sumara (woj. zachodniopomorskie) z czasem 3 godz. 43 min. i 30 sekund. Drugie miejsce zajął Tadeusz Kuligowski (woj. mazowieckie) z czasem 3 godz., 57 min. i 50 s, a trzecie Roman Pyt (woj. lubelskie) z czasem 4 godz. 2 min. i 35 s.

 

W zawodach na najkrótszym dystansie (21 km) nagrodzono zawodników w dwu kategoriach: K1 i K2. W kategorii kajaków jednoosobowych (K1) dystans z Baranowa do Kośmina najszybciej przepłynął Kazimierz Rabiński z czasem 2 godz. 1 min i 33 s. Drugie miejsce zajął Leszek Chałas z czasem 2 godz. 6 min. i 40 s., a trzecie – Szymon Wójcik z czasem 2 godz. 12 min. i 39 s.

W kategorii osad podwójnych na dystansie 21 km pierwsze miejsce zajęli: Dariusz Majchrzak z wnuczkiem Filipem, obaj z Dęblina, z czasem 2 godz. 1 min i 33 s., drugie miejsce zajęli: Barbara Majchrzak i Maciej Ciupa z czasem 2 godz. 6 min i 53 s., a trzecie – Ludwik Jóźwiak i Tomasz Popiel z czasem 2 godz. 15 min i 43 s.

 

Organizatorami imprezy były: Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień”, Fundacja „Przyroda – Tradycja – Ludzie” oraz Lokalna Grupa Działania „Doliną Wieprza i Leśnym Szlakiem”.

 

Partnerami wydarzenia były firmy: DZIKI RAJ, NAKANU, KAJAKKAMIL i NA LUZAKU W KAJAKU.

 

Fundatorami upominków były firmy: Spółdzielnia Mleczarska Ryki i Chmiele Nałęczowskie.

 

Wyniki zawodów

mar-os

 

 

 

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie

 

Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień” współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach

 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020,

działanie „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałanie „Wsparcie kosztów bieżących i aktywizacji”.

Celem operacji jest sprawne wdrażanie lokalnej strategii rozwoju, w tym realizacja Planu Komunikacji.

Adres:

Lokalna Grupa Działania
"Zielony Pierścień"
Kośmin 7, 24-103 Żyrzyn
tel./fax +48 81 50 16 140
tel.  +48 81 50 16 141
​e-mail: lgd@zielonypierscien.eu

Statystyki:

Wszystkie wizyty:1354796

Wizyty z ostatnich 30 dni:14346

Wizyty w ciągu ostatniego tygodnia:5771

Użytkownicy online:21

Copyright © LGD Zielony Pierścień - 2016.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Polityka prywatności
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij